Družinska pismenost, domača stran

Družinska pismenost, domača stran

Družinska pismenost

Zakladnica dobrih idej za starše in strokovnjake.

Družinska pismenost

Zakladnica dobrih idej za starše in strokovnjake.

Družinska pismenost

Zakladnica dobrih idej za starše in strokovnjake.

Družinska pismenost

Zakladnica dobrih idej za starše in strokovnjake.

Družinska pismenost

Zakladnica dobrih idej za starše in strokovnjake.

Spletna stran družinske pismenosti je namenjen staršem, ki bi se radi naučili, kako otrokom približati pismenost. Starši bodo izvedeli, zakaj je pomembna družinska pismenost in kako jo spodbujati v domačem okolju.

Družinska pismenost pokriva različne dejavnosti, povezane z rabo pismenosti v družini. V osnovi teh dejavnosti so branje, pisanje in računanje. Pripovedovanje in branje, igre z besedami in številkami pripomorejo k boljši pripravljenosti otroka na šolo, lajšajo učenje branja in pisanja in obratno, manj pripravljeni otroci običajno napredujejo počasneje.

Portal družinske pismenosti je namenjen tudi strokovnjakom, ki bi radi pomagali staršem uvajati več pismenosti v družinsko življenje. Strokovnjaki se bodo seznanili z načini, kako sodelovati s starši pri razvijanju družinske pismenosti v domačem okolju.

Starši, ki sami uporabljajo več pismenosti, vnašajo to tudi v družinsko življenje. To pomeni, da več berejo, njihov otrok spoznava rabo pisave že pred vstopom v šolo. So tudi družine, v katerih je družinska pismenost manj navzoča, ker starši svojim otrokom ne morejo ali ne znajo prenašati znanja o pismenosti. V takšnih primerih se lahko vključijo različni strokovnjaki in jim na različnih ravneh pomagajo.

Naredimo sami

V domačem okolju je veliko priložnosti, da otroka seznanjamo z oblikami črk, vrstami pisave (velike in male tiskane črke), številkami in vsebino napisanega. Če bomo na glas prebrali televizijski program, navodilo za uporabo zdravila, pogledali na zemljevidu pot do starih staršev, se odpravili na družinski izlet po pravljični ali učni poti, bo otrok spoznaval, kaj vse se lahko zapiše ali nariše.

Poiščemo vire, programe in dejavnosti

Vedno večje zahteve po pismenosti zahtevajo več učenja. To učenje potrebuje čedalje več družin, zato obstajajo različne načini za podporo staršem pri izpeljavi različnih dejavnosti. Cilj vseh dejavnosti je izboljšanje pismenosti vseh družinskih članov.

Vprašamo strokovnjake

Vzgoja otrok postavlja starše pred vedno nova vprašanja. Odgovore iščejo pri sorodnikih, prijateljih in znancih. Če niso zadovoljni z odzivom, naj bi spraševali naprej. Toda – to je velikokrat težko, saj se je treba izpostavili, ali, kar je še hujše, treba je izpostaviti svojega otroka.

Programi za starše in otroke

Pri nas in drugje po svetu strokovnjaki različnih strok učijo starše, kako z otrokom delati doma za potrebe opismenjevanja in šolanja.

Programi za strokovnjake

Veliko strokovnjakov v predšolskih in šolskih ustanovah sodeluje pri opismenjevanju otrok in ima pri tem določene izkušnje. Organizacija dela pri programu družinske pismenosti zahteva povezovanje metod dela z otroki in načinov dela z odraslimi.

Strokovnjaki strokovnjakom

Strokovnjaki, ki se bodo posvetili razvoju družinske pismenosti v svojem okolju, se bodo srečevali z različnimi skupinami udeležencev. Delo z njimi bo vsakokrat nekoliko drugačno.

Strokovni viri

Strokovna literatura o družinski pismenosti v slovenskem in tujem jeziku je dostopna domačim strokovnjakom že od samega začetka rabe izraza družinska pismenost v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Nacionalni mesec skupnega branja 2020 – povabilo k branju za vse generacije

V Sloveniji se že tretjo lahko pridružimo številnim bralnim prireditvam in dogodkom po vsej Sloveniji, ki se povezujejo v skupni akciji Nacionalni mesec skupnega branja.

Posebej veliko je teh dogodkov vsako leto v času od začetka septembra do začetka oktobra ko je nacionalni mesec v polnem teku. Bogastvo bralnih dogajanj lahko spremljate v spletnem dogodkovniku, to t.i. bralni zemljevid, ki omogoča, da hitro najdete nekaj zase, v bližini vašega doma. Z vseslovensko akcijo skupnega branja organizatorji in podporniki spodbujamo branje kot vrednoto pri vseh generacijah bralcev prek skupnega branja, z branjem povezanimi dogodki ter s širjenjem, izposojo in nakupom knjig.

Evropa bere / EU Reads

‘Študije dokazujejo, da če otroku glasno beremo vsaj 15 minut dnevno to pozitivno vpliva na njegovo inteligentnost, šolsko delo, empatijo in socialne spretnosti’, je razglašala evropska bralna kampanja EUReads (Evropa bere). 

Pridružite se nam, berimo glasno z otroci vsaj 15 minut na dan celo leto!

 V videu izveste še malo več, zakaj je pomembno, da pismenost spodbujamo že v zgodnjem otroštvu.

Zakladnica bralnih dogodkov po vsej Sloveniji

Logotip v obliki NMSB 24 - Nacionalnega meseca skupnega branja 2024
Nagrajene knjige
previous arrowprevious arrow
citat21
citat20
citat19
citat18
citat17
citat16
citat15
citat14
citat13
citat12
citat11
citat10
citat09
citat08
citat07
citat06
citat05
citat04
citat03
citat02
citat01
next arrownext arrow
Share This
Skip to content