Skoraj vsak otrok ima danes možnost dostopa do interneta. Kot smo se mi včasih igrali na dvorišču, tako se oni danes družijo v spletnih igrah ali na pametnih telefonih, živijo večinoma v digitalni skupnosti. Toda tako kot v vsaki skupnosti tudi tu obstajajo tveganja in nevarnosti, ki jih je treba nasloviti in po potrebi tudi ukrepati, od posegov v zasebnost, spletnega ustrahovanja, sextinga do nadlegovanja ipd.
Vzgoja za medije se dejansko prične že tisti trenutek, ko otrok prvič sede za računalnik oz. vzame v roko mobilni telefon ali igralno konzolo. Čeprav starši nismo strokovnjaki, smo dovolj kompetentni, da se s svojimi otroki lahko pogovarjamo o internetu ali mobilnem telefonu ter o pravilih varne in odgovorne uporabe. Razumevanje tega, kaj naši otroci ali najstniki počnejo na spletu, je namreč ključnega pomena za njihovo zaščito pred digitalnimi grožnjami. Tukaj so zagotovo ključne življenjske izkušnje in znanja, ki jih otroci nimajo in jih morajo pridobiti od odraslih.
Danes imamo starši za zaščito svojih otrok na voljo različne oblike starševskega nadzora, številne aplikacije in različno programsko opremo, ki nam pomagajo pri sledenju njihovega vedenja na spletu. Lahko jim omejimo dostop do določenih vsebin, strani, programov ali aplikacij, ki niso primerni zanje. Toda najučinkovitejši način za zaščito naših otrok je, da se z njimi pogovarjamo o spletnih tveganjih: kako se jim izogniti in da vedno lahko pridejo k nam, ko gre kaj narobe. Prav tako pa je zelo pomembno, da sami nudimo dober zgled otroku pri uporabi novih tehnologij, saj imajo naša dejanja na otroke zelo močan in pozitiven vpliv.