V sodelovanju je moč: Za uspešen začetek šolskega leta

1. 9. 2024 | blog

Alenka Štrukelj, urednica

Začenja se novo šolsko leto in z njim priložnost, da starši prevzamemo aktivnejšo vlogo pri vzgoji in izobraževanju svojih otrok.

To nalogo vellikokrat prepuščamo učiteljem, pozabljamo pa na svojo vlogo prvega otrokovega učitelja ter da sami lahko veliko naredimo, da bodo tudi naši otroci v življenju uspešni in zadovoljni. A le s skupnim prizadevanjem nas, otrok in učiteljev bomo lahko ustvarili najboljše možnosti za razvoj njihovih bralnih, pisnih, matematičnih in drugih spretnosti.

Da bi otroku pomagali pri razvoju temeljnih spretnosti in veščin, pravzaprav ne potrebujemo veliko. Predvsem je pomembno, da že doma ustvarimo prijetno in spodbudno okolje, v katerem se bo otrok počutil sprejetega in ljubljenega in v katerem bo lahko razvijal svoj čut za radovednost, motivacijo za učenje ter urjevanje vsakdanjih veščin in spretnosti, ki mu bodo pomagale pri uspešnem vključevanju v šolsko okolje.

V nadaljevanju predlagam nekaj dejavnosti, ki jih lahko vključite v vaš vsakdan:

Branje zgodb: Redno branje zgodb otroku pomaga razvijati besedni zaklad, domišljijo in ljubezen do knjig. Skozi zgodbe se otroci učijo o tem, kako se vesti v različnih situacijah, spoznavajo čustva in vrednote.

Pogovor: Spodbujajte otroka k pogovorom o različnih temah. S tem boste pomagali izboljšati njegove komunikacijske sposobnosti in ga naučili jasno izražati misli. Ne sodite njegovih besed in mnenj, temveč skušajte s podvprašanji izvedeti več o tem, kako in zakaj razmišlja, kot razmišlja, od kod izvirajo njegove ideje, predstavite mu še druga(čna) mnenja, a mu jih ne vsiljujte. Odkrit in spoštljiv pogovor bo med vami vzpostavil tesnejši in pristnejši odnos.

Igranje iger z navodili: Igre, kot so sestavljanje sestavljank, gradnja lego kock ali igranje družabnih iger, pomagajo otroku razviti zmožnost sledenja in upoštevanja navodil.

Sodelovanje pri domačih opravilih: Vključite otroka v domače gospodinjstvo. Naučite ga opravljati domača opravila, primerna njegovi starosti (pri npr. osmih letih lahko otrok že sam pospravi igrače, posteljo in čista oblačila v omaro, pomaga pri pripravi obrokov, si sam pripravi šolsko torbo, pobriše prah in pomete ali posesa stanovanje, zalije rože, odnese smeti, nahrani domače živali in podobno). Tako se bo naučil odgovornosti, samostojnosti in sodelovanja.

Skupne aktivnosti: Preživljajte čas skupaj pri različnih dejavnostih, kot so risanje, ustvarjanje, športne dejavnosti in izleti v naravo. To krepi vez med vami in otroci ter jim nudi občutek varnosti.

Učenje skozi igro: Vključite učenje v vsakdanje življenje. Na primer, ko ste na sprehodu, štejte drevesa, iščite različne oblike ali se pogovarjajte o barvah. V trgovini naj vam otrok pomaga iskati stvari, zapisanje na nakupovalnem listku. Doma naj prebere recept in stehta sestavine.

Učenje časa: Naučite otroka prepoznavati čas na uri in tega, da se drži dogovorjenih rokov.

Neodvisnost: Spodbujajte otroka k samostojnosti pri oblačenju, umivanju zob, pospravljanju igrač.

Bonton in vedenje: Naučite otroka osnovnih pravil bontona, kot so vljudno pozdravljanje, prošnje, zahvale in spoštovanje do drugih.

Pri izvajanju teh dejavnosti bodimo potrpežljivi in razumevajoči, saj se vsak otrok razvija v svojem ritmu.

Skupaj z otrokom postavimo majhne, dosegljive cilje. Ne pozabimo ga pohvaliti, ko doseže zadani cilj, pa tudi za njegovo prizadevnost in trud. To bo dvignilo njegovo samozavest in motivacijo za nadaljnje učenje. Ko mu pade zanimanje, ga spodbudimo, naj naredi le še korak dlje (naj naredi še en račun, prebere še en stavek/stran, dokonča risbico …). Če se otrok sooča s težavami, skupaj z njim poiščimo rešitev. Tako se bo naučil vztrajnosti in premagovanja ovir. Poleg tega ga vključimo v odločanje o različnih stvareh, ki ga zadevajo osebno, kot so izbira oblačil ali menija za kosilo. Tako bo razvil občutek pripadnosti in sodelovanja.

Pomembno pa je tudi, da redno sodelujete z otrokovimi vzgojitelji/učitelji, da jim zaupate in se z njimi odkrito pogovarjate o otrokovih izzivih. Le tako bodo otrokovi mali izzivi redko zrasli v velike probleme.

Veliko radovednosti in igrivosti vam želim v novem šolskem letu!

DOGODKI

Knjižnica pod krošnjami 2024

15. junija 2024 - 25. septembra 2024

Festival izvirne slovenske slikanice

1. septembra 2024 - 22. oktobra 2024

Razstava ilustracij In kaj se je zgodilo potem?

2. septembra 2024 - 3. decembra 2024

Nacionalni mesec skupnega branja 2024

8. septembra 2024 - 7. oktobra 2024

Oko besede 2024

12. septembra 2024 - 14. septembra 2024

Rime v glavi: Prešernov izziv

19. septembra 2024 - 20. oktobra 2024

Zakladnica bralnih dogodkov po vsej Sloveniji

Logotip v obliki NMSB 24 - Nacionalnega meseca skupnega branja 2024
Nagrajene knjige
previous arrowprevious arrow
citat21
citat20
citat19
citat18
citat17
citat16
citat15
citat14
citat13
citat12
citat11
citat10
citat09
citat08
citat07
citat06
citat05
citat04
citat03
citat02
citat01
next arrownext arrow
Share This
Skip to content