Naredimo sami

Naredimo sami

Naredimo sami

V vsakdanjem družinskem življenju je veliko dogodkov in dejavnosti, pri katerih so prisotni različni vidiki pismenosti. Veliko je možnosti za stik s tiskanim gradivom: časopisi, revijami, knjigami, pa tudi z informacijami na različnih medijih: pametnih telefonih, tablicah, računalnikih, televizorjih in različnih drugih računalniško vodenih pripomočkih. Med učenjem v domačem okolju ob pomoči staršev otrok spoznava, da je pismenost uporabna in koristna. Pri delu z otrokom se spomnite, da za uvajanje v pismenost izkoristimo vsakdanje situacije.

V domačem okolju je veliko priložnosti, da otroka seznanjamo z oblikami črk, vrstami pisave (velike in male tiskane črke), številkami in vsebino napisanega. Cilj družinske pismenosti je, da bi otrok z lahkoto uporabljal različne oblike pismenosti, da bi znal poiskati informacije, jih razumeti in uporabiti.

Več ...

Glasno branje televizijskega programa, navodil za uporabo zdravila, iskanje poti do starih staršev ali pravljične poti na zemljevidu otroku odpira nove svetove, saj spoznava, kaj vse se lahko zapiše ali nariše. Predšolskega otroka ali mlajšega šolarja lahko vključimo, tako da namesto nas kaj napiše ali nas opazuje in posluša, ko si kaj zapisujemo. Otrok bo spoznal, da na nakupovalnem listku beležimo samo besede za izdelke, ki jih nameravamo kupiti, če si zapisujemo podatke v telefon, pa ime in številko.

  • Otroku pokažemo in preberemo krajše besede, zapisane z velikimi črkami, v časopisu, na televiziji, preberemo kuharski recept. Tako bo postopoma prepoznaval uporabnost branja.
  • Poučevanje mlajših otrok je najučinkovitejše, če poteka v obliki igre. Tako je otroku blizu, saj je lahkotna in zabavna.
  • Pri vsakem učenju je treba upoštevati individualne razlike med otroki, zato je pomembno, da pri vsakem otroku upoštevamo njegove značilnosti.
  • Pomembno je, da otrok spozna knjižni jezik pred všolanjem. Če se družina pogovarja v narečju ali uporablja nek drug jezik, je treba otroku pojasniti, da se v knjigah in šolah uporablja knjižni jezik, da bi se lahko razumeli ljudje, ki govorijo različna narečja. Dobro poznavanje jezika je pomembno za uspešno opismenjevanje.

Zakladnica bralnih dogodkov po vsej Sloveniji

Logotip v obliki NMSB 24 - Nacionalnega meseca skupnega branja 2024
Nagrajene knjige
previous arrowprevious arrow
citat21
citat20
citat19
citat18
citat17
citat16
citat15
citat14
citat13
citat12
citat11
citat10
citat09
citat08
citat07
citat06
citat05
citat04
citat03
citat02
citat01
next arrownext arrow
Share This
Skip to content