Za starše

Za starše

Za starše

Starši so otrokovi prvi učitelji. Od rojstva naprej ga učijo za življenje, tako da nanj prenašajo svoje znanje in spretnosti. Tudi če tega ne počnejo zavestno, jih otrok  posnema in se »sam« uči od njih. Učijo ga tudi o rabi pismenosti v vsakdanjem življenju družine. Če se v družini več bere in piše, otroci zelo zgodaj spoznajo, kaj je pismenost in kako se uporablja.

V današnjem času se za življenje pripravljamo doma in v šoli. Način življenja narekuje večjo rabo pismenosti kot kdajkoli prej. Na vsakem koraku se srečujemo z različnimi računalniškimi pripomočki. Uporabljamo jih lahko, če obvladamo veščine branja, pisanja in računanja, če znamo poiskati in uporabiti informacije.

Tisti otroci, ki so ob vstopu v vrtec in šolo manj uspešni bralci in govorci, bodo v vrtcih in šolah deležni tudi manj pohval in spodbud. Lahko se celo zgodi, da se začnejo izgubljati v začaranem krogu prepričanja, da je branje nekaj, kar ni zanje, ali pa oni niso za branje in knjige. Iz te pasti je zelo težko uiti, saj taka prepričanja velikokrat vodijo v razvoj nebralca, otroka, ki ima težave v šoli.

Dr. Meta Grosman, Z igro do pismenosti.

Več ...

Družinska pismenost je ena od oblik učenja v družini. Družinsko učenje nas pripravlja za življenje, ima dolgo tradicijo in je omogočilo prenos znanja, kulture in jezika iz roda v rod. Za uvajanje otroka v svet pismenosti si lahko pomagamo z lastnim znanjem in izkušnjami, vedno se lahko še česa novega naučimo.

Nekateri starši si več pomagajo s pismenostjo, z lahkoto preberejo obvestila, navodila za uporabo, poiščejo informacije na spletu, uporabljajo različne računalniško vodene stroje, izpolnjujejo obrazce, izračunajo stroške itn. So tudi starši, ki veščino manj uporabljajo, zaradi česar so manj spretni in njihovo obvladanje pismenosti včasih ne zadošča za poučevanje otrok. Razlogi so različni: šolanje so končali pred mnogimi leti in je šlo veliko pridobljenega znanja v pozabo, šolali so se po drugačnih šolskih programih ali v neki drugi državi itn. Posebno težko je staršem, ki so se šolali kratek čas, so iz drugačnega jezikovnega okolja in so se sami šolali v drugačnem jeziku. Ne glede na vse to pa za svoje otroke želijo več izobrazbe, kot jo imajo sami. Menijo, da več izobrazbe zagotavlja boljšo popotnico za življenje.

Zakladnica bralnih dogodkov po vsej Sloveniji

Logotip v obliki NMSB 24 - Nacionalnega meseca skupnega branja 2024
Nagrajene knjige
previous arrowprevious arrow
citat21
citat20
citat19
citat18
citat17
citat16
citat15
citat14
citat13
citat12
citat11
citat10
citat09
citat08
citat07
citat06
citat05
citat04
citat03
citat02
citat01
next arrownext arrow
Share This
Skip to content