Pridružimo se revoluciji, dajmo otrokom dobre knjige!

19. 9. 2024 | blog

mag. Barbara Hanuš

Med 30. avgustom in 1. septembrom letos se je v Trstu na 39. kongresu Mednarodne zveze za mladinsko književnost IBBY zbralo več kot 600 udeležencev iz 60 držav. Geslo letošnjega kongresa je bilo: Pridružimo se revoluciji, dajmo otrokom dobre knjige!

Predsednica IBBY Sylvia Vardell je uvodoma poudarila, da so knjige več kot papir in črnilo, so okno v svet in orodje za učenje. Znani angleški pisatelj in pesnik Michael Rosen je v svojem odličnem nagovoru izpostavil moč bralcev in pomen njihovih odzivov. Poudaril je: »Svet se ne spreminja ob branju, ampak potem, ko o prebranem razmišljamo, se o tem pogovarjamo. Ne podcenjujte moči bralcev!«

Pri bralni vzgoji otrok je pomen pedagogov, knjižničarjev, založnikov in drugih odraslih velik. Otroci odraščajo v svetu, v katerem je večjezičnost v šolah običajna. Predavateljica  iz Kanade je povedala, da na njeni šoli otroci govorijo kar 47 jezikov. Zato opaža, da ni vseeno, koliko knjig v svojih maternih jezikih lahko najdejo v šolski knjižnici.

Predavanja so segala na različna področja. Kar nekaj predavanj in delavnic je bilo namenjenih knjigam brez besedila in dialoškemu branju, o katerem slovenske vzgojiteljice in učiteljice že precej vedo, predstavili so tudi knjižnico iz Lampeduse.

Med uglednimi gosti bi rada izpostavila predavanje Stanislasa Dehaenea, ki raziskuje, kaj se med branjem dogaja v možganih. Ponovno nas je spomnil, da branje vključuje številne procese: prepoznati moramo črke, jih povezati v besede in šele nato ustvariti pomen. Zato je branje spretnost, ki jo moramo nenehno trenirati. A ni tako preprosto, da bi lahko rekli: “Več beri in boš bolje bral.” Možgani se razvijajo ob dekodiranju simbolov, in če teh simbolov ne uporabljamo, povezave med nevroni zakrnijo. Morda pa jih zaradi določenih bolezenskih stanj niti ne moremo uporabljati, kar lahko povzroči težave pri branju in dekodiranju pomenov. Dehaene je na primer na fotografiji možganov otroka z disleksijo pokazal, kako del njegovih možganov ni dejaven.

Zanimivi so bili tudi prispevki o vplivu branja na duševno zdravje in o tem, kako pomembno je, da z otroki ob knjigah govorimo o čustvih.  Ko beremo otroku, sledimo njegovemu zanimanju in ga spodbujamo, da se vključuje v zgodbo. Ob branju spoznava, da so ljudje različni, uči se razumeti njihova čustva in odzive na dogodke. Empatija ni prirojena, povezana je z razvojem možganov in z različnimi izkušnjami. Te izkušnje otrok lahko pridobiva tudi ob zgodbah.

Del slovenske delegacije na mednarodnem kongresu IBBY 2024 v Trstu

Pri soustvarjanju kongresnega programa in obkongresnega dogajanja je sodelovala tudi Slovenska sekcija IBBY, več kot dvajset strokovnjakov in strokovnjakinj s področja branja in bralne pismenosti je na kongresu predstavilo svoje prispevke in plakate, sodelovalo na okroglih mizah, vodili so razprave … Med drugim smo mednarodni javnosti s plakatom predstavili tudi spletno stran za družinsko pismenost, ki so si jo udeleženci z zanimanjem ogledali.

Posebnost letošnjega kongresa je bila, da so na njem sodelovali mladi bralci, in sicer po dva mladostnika iz Italije, Avstrije, Nemčije in Slovenije.  Kongresa se je udeležilo sedem učencev OŠ Toma Brejca iz Kamnika in njihova mentorica Marta Grkman Repolusk. Priprave na kongres so potekale celo šolsko leto, prebirali so dela slovenskih in tujih avtorjev, ki so bili predvideni gostje na kongresu. Učenki Asja Ogrizek in Špela Štrumbelj sta na kongresu sodelovali na okrogli mizi o pomenu branja med mladimi, vsi učenci pa so se vse dni kongresa srečevali s pisatelji, pesniki, prevajalci in založniki. Koordinatorica nastopa mladih je bila Špela Frlic.

Andrsenovo nagrado za mladinsko književnost je na mednarodnem kongresu IBBY 2024 v Trstu prejel avstrijski pisatelj Heinz Janisch
Andrsenovo nagrado za ilustracijo je na mednarodnem kongresu IBBY 2024 v Trstu prejel kanadski ilustrator Sydney Smith

Na mednarodnem kongresu IBBY podelijo tudi številne nagrade.

Nagrado IBBY–iRead Outstanding Reading Promoter Award sta prejeli Irene Vasco iz Kolumbije in Basarat Kazim iz Pakistana. Nagrado IBBY–Asahi Reading Promotion Award je prejel projekt All Together in Dignity Fourth World’s Street Libraries iz Francije.

Najvišji priznanji na področju mladinske književnosti – Andersenovo nagrado za književnost in ilustracijo, ki jo sicer razglasijo že na Bolonjskem knjižnem sejmu, sta prejela avstrijski pisatelj Heinz Janisch in kanadski ilustrator Sydney Smith. V kongresni dvorani so bila razstavljena dela vseh nominiranih avtorjev. Heinz Janisch je v svojem govoru izpostavil, da tako kot vsi potrebujemo ogenj, da bi lahko zadostili potrebam po svetlobi in toploti, tako mladi potrebujejo knjige – te so njihov ogenj. Ob Janischevem govoru smo si na zaslonu lahko ogledali ilustracije iz njegove knjige o Hansu Christianu Andersenu, ki jih je ustvarila slovenska ilustratorka Maja Kastelic.

Z razstavo IN KAJ SE JE ZGODILO POTEM?, ki bo v Slovenskem stalnem gledališču v Trstu odprta vse do 3. decembra, so se obiskovalcem Trsta predstavili slovenski ilustratorji. To je razstava, ki je bila na ogled že na knjižnem sejmu v Bologni, ko je bila Slovenija častna gostja.

Otroški in mladinski avtorji, ki so bili na letošnjem mednarodnem kongresu IBBY 2024 v Trstu uvrčeni na Častno listo IBBY. Na častno listo IBBY so se uvrstile slovenske ustvarjalke Anja Štefan za slikanico Medved in klobuk (Mladinska knjiga, 2021), Maša P. Žmitek z ilustracijami za knjigo Po sledeh velikanov: Sesalci Kenozoika (Miš, 2021) in Mateja Seliškar Kenda za prevod knjige Bratje Barta Moeyaerta (KUD Sodobnost International, 2021).

Na častno listo IBBY so se uvrstile slovenske ustvarjalke Anja Štefan za slikanico Medved in klobuk (Mladinska knjiga, 2021), Maša P. Žmitek z ilustracijami za knjigo Po sledeh velikanov: Sesalci Kenozoika (Miš, 2021) in Mateja Seliškar Kenda za prevod knjige Bratje Barta Moeyaerta (KUD Sodobnost International, 2021).

Naslednji, jubilejni 40. kongres IBBY bo potekal avgusta 2026 v Kanadi. A cilj, da bi vsi otroci živeli v miru, obiskovali šolo in brali dobre knjige, kot si je ob ustanovitvi IBBY leta 1952 zamislila Jella Lepman, se vedno bolj odmika.

DOGODKI

Festival izvirne slovenske slikanice

1. septembra 2024 - 22. oktobra 2024

Razstava ilustracij In kaj se je zgodilo potem?

2. septembra 2024 - 3. decembra 2024

Rime v glavi: Prešernov izziv

19. septembra 2024 - 20. oktobra 2024

Festival stripa Tinta 2024

9. oktobra 2024 - 13. oktobra 2024

Jenkovi dnevi 2024

18. oktobra 2024 - 28. oktobra 2024

Zakladnica bralnih dogodkov po vsej Sloveniji

Logotip v obliki NMSB 24 - Nacionalnega meseca skupnega branja 2024
Nagrajene knjige
previous arrowprevious arrow
citat21
citat20
citat19
citat18
citat17
citat16
citat15
citat14
citat13
citat12
citat11
citat10
citat09
citat08
citat07
citat06
citat05
citat04
citat03
citat02
citat01
next arrownext arrow
Share This
Skip to content