Knjižnice

V splošne knjižnice je včlanjenih preko pol milijona prebivalcev Slovenije. V enem letu knjižnice obiščejo več kot 10-milijonkrat, v povprečju pa si vsak član izposodi 50 enot gradiva. V vseh knjižnicah skupaj je na voljo 12 milijonov enot gradiva.

Knjižnično dejavnost opravlja 58 splošnih knjižnic, na 273 lokacijah, v različnih organizacijskih oblikah pa izvajajo svojo dejavnost na več kot 1.000 mestih, med drugim tudi na 13 bibliobusih.

V knjižnicah si lahko izposodite različno gradivo, obiskujete prireditve, se udeležujete izobraževanj, uporabljate računalnike in internet, dostopate do različnih baz podatkov, berete časopise in revije … kot člani knjižnice pa si lahko v spletni e-knjižnici in e-knjigarni Biblos si brezplačno izposodite elektronske knjige, v Audibook pa zvočne knjige.

ČLANSTVO ZA OTROKE IN MLADOSTNIKE DO 18. LETA JE V SLOVENSKIH SPLOŠNIH KNJIŽNICAH BREZPLAČNO. Prav tako brezplačne različne oblike bibliopedagoških dejavnosti, ki jih knjižničarji pripravljajo za otroke in mlade ter njihove družine.
knjižnice-znak

Slovenske splošne knjižnic na spletu nastopajo tudi skupaj. Na portalu Knjiznice.si boste našli vse informacije o knjižnicah po Sloveniji. Te pole promocije branja in pisanja, širjenja bralne kulture in motiviranja za branje ponujajo tudi pestro izbiro brezplačnih bibliopedagoških dejavnosti za predšolske in šolske otroke: prirejajo pravljične ure, tematske razstave, ustvarjalne delavnice, gledališke predstave, izvajamo predstavitve knjižnice, informacijska opismenjevanja, literarne uganke in kvize in še in še. Vabljeni na obisk!

pionirska

PIONIRSKA – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo (Mestna knjižnica Ljubljana) izvira iz Pionirske knjižnice, ki je že od ustanovitve leta 1948 vodilna strokovna ustanova na področju mladinskega knjižničarstva. S svojo tradicijo ter teoretskim in praktičnim znanjem podpira razvoj predšolske, šolske in splošne bralne kulture s svojimi dejavnostmi pa povezujejo bogato tradicijo in raziskovanje novih možnosti širjenja kvalitetne literature za otroke in mlade.

Vsako leto v Pionirski pripravijo tudi Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig. Namenjen je strokovni publiki (strokovno delo, knjižnična vzgoja …) ter tudi posameznikom in družinam, ki želijo ponuditi/izbirati kvalitetno bralno gradivo. Knjige, ki po vsebini in izvedbi izstopajo, pridobijo pravico do znaka kakovosti otroških in mladinskih knjig zlata hruška.

V Pionirski pa pripravljajo tudi seznam priporočljivih naslovov iz tekoče knjižne produkcije, ki so ga poimenovali knjigometer.

mariborska knjižnice

Center za spodbujanje bralne pismenosti, ki deluje v okviru Mariborske knjižnice, je namenjen knjižničarjem slovenskih splošnih knjižnic in ima dve funkciji: povezovanje in sodelovanje splošnih knjižnic z drugimi ustanovami, ki delujejo na področju bralne pismenosti in bralne kulture ter pripravljanje dogodkov, s katerimi opozarjajo na pomen branja ter bralne pismenosti za uspešen razvoj in delovanje posameznika na vseh področjih življenja.

kss_minka_skoberne

Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne, ki deluje v okviru Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije, je namenjena slepim in slabovidnim ter osebam, ki ne morejo brati običajnega tiska zaradi različnih bralno-napisovalnih težav. Izposodite si je možno knjige v zvoku (avdiokasete, digitalni zapis mp3) ter v brajici.

V katalogu del knjižnice slepih in slabovidnih lahko najdete veliko naslovov za otroke in mladino.

Zakladnica bralnih dogodkov po vsej Sloveniji

Logotip v obliki NMSB 24 - Nacionalnega meseca skupnega branja 2024
Nagrajene knjige
previous arrowprevious arrow
citat21
citat20
citat19
citat18
citat17
citat16
citat15
citat14
citat13
citat12
citat11
citat10
citat09
citat08
citat07
citat06
citat05
citat04
citat03
citat02
citat01
next arrownext arrow
Share This
Skip to content