Urad RS za mladino je konec marca izdal prvo znanstveno monografijo z naslovom Sočutni jezik med mladimi: Povezovanje vlade, znanosti, stroke in civilne družbe v iskanju odzivov na sovražni govor. Publikacija združuje različne članke številnih znanstvenikov in strokovnjakov s področja sovražnega govora, še posebej na spletu, ter predstavlja primere dobrih praks, ki jih izvajajo organizacije v mladinskem sektorju. Osrednji cilj monografije je izpostaviti pomen sodelovanja med različnimi akterji in na 350 straneh ponuja praktične rešitve za izboljšanje komunikacije med mladimi. Osredotoča se predvsem na spletno komunikacijo, saj je ta ena glavnih povzročiteljic povečanega medvrstniškega nasilja.
Publikacija je namenjena vsem, ki delajo z mladimi, tako v formalnem kot neformalnem izobraževanju. Koristna pa bo tudi staršem.
“Projekt Sočutni jezik med mladimi predstavlja poskus odkrivanja in razvijanja novega načina za odzivanje na sovražni govor in družbeno polarizacijo na podlagi razjasnjevanja in spodbujanja veščin, vrlin in kulturnih »mikro-klim«, ki omogočajo porajanje bolj sodelovalnih, radovednih, sočutnih in prosocialnih odnosov,” pravi eden od avtorjev priročnika, mladi psiholog in raziskovalec Mitja Černko. (celoten intervju z njim si lahko preberete tukaj).
“Sočutni jezik je način komuniciranja, pri katerem se oseba v pogovoru zaveda, da je tudi na drugi strani oseba, ki tudi doživlja nekaj, da se znaš postaviti v čevlje svojega sogovornika in da si lahko predstavljaš, kaj bodo tvoje besede povzročile njemu. Da se zavedaš teže svojih besed in posledic, ki jih bodo lahko povzročile drugemu.” (Minea Rutar, doktorska študentka in asistentka na oddelku za psihologijo in oddelku za sociologijo filozofske fakultete univerze v Mariboru v podkastu Digitrajno izobraževanje)
Več o vsebini priročnika, katere poglede na tematiko lahko spoznamo in kaj kažejo konkretni podatki v povezavi s sovražnim jezikom, si lahko preberete na portalu mlad.si.
Publikacija je dostopna tudi v elektronski različici.
Tematiki pa so posebno pozornost namenili tudi v podkastu Digitrajno izobraževanje Moč besed – od nasilja do razumevanja.
Več o pogovoru pa si lahko preberete v prispevku https://www.rtvslo.si/slovenija/spletnega-nasilja-je-vse-vec-kako-mlade-opolnomociti-da-bodo-znali-pravilno-odreagirati/741379.