V splošne knjižnice je včlanjenih preko pol milijona prebivalcev Slovenije. V enem letu knjižnice obiščejo več kot 10-milijonkrat, v povprečju pa si vsak član izposodi 50 enot gradiva. V vseh knjižnicah skupaj je na voljo 12 milijonov enot gradiva.
Knjižnično dejavnost opravlja 58 splošnih knjižnic, na 273 lokacijah, v različnih organizacijskih oblikah pa izvajajo svojo dejavnost na več kot 1.000 mestih, med drugim tudi na 13 bibliobusih.
V knjižnicah si lahko izposodite različno gradivo, obiskujete prireditve, se udeležujete izobraževanj, uporabljate računalnike in internet, dostopate do različnih baz podatkov, berete časopise in revije … kot člani knjižnice pa si lahko v spletni e-knjižnici in e-knjigarni Biblos si brezplačno izposodite elektronske knjige, v Audibook pa zvočne knjige.
Slovenske splošne knjižnic na spletu nastopajo tudi skupaj. Na portalu Knjiznice.si boste našli vse informacije o knjižnicah po Sloveniji. Te pole promocije branja in pisanja, širjenja bralne kulture in motiviranja za branje ponujajo tudi pestro izbiro brezplačnih bibliopedagoških dejavnosti za predšolske in šolske otroke: prirejajo pravljične ure, tematske razstave, ustvarjalne delavnice, gledališke predstave, izvajamo predstavitve knjižnice, informacijska opismenjevanja, literarne uganke in kvize in še in še. Vabljeni na obisk!
PIONIRSKA – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo (Mestna knjižnica Ljubljana) izvira iz Pionirske knjižnice, ki je že od ustanovitve leta 1948 vodilna strokovna ustanova na področju mladinskega knjižničarstva. S svojo tradicijo ter teoretskim in praktičnim znanjem podpira razvoj predšolske, šolske in splošne bralne kulture s svojimi dejavnostmi pa povezujejo bogato tradicijo in raziskovanje novih možnosti širjenja kvalitetne literature za otroke in mlade.
Vsako leto v Pionirski pripravijo tudi Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig. Namenjen je strokovni publiki (strokovno delo, knjižnična vzgoja …) ter tudi posameznikom in družinam, ki želijo ponuditi/izbirati kvalitetno bralno gradivo. Knjige, ki po vsebini in izvedbi izstopajo, pridobijo pravico do znaka kakovosti otroških in mladinskih knjig zlata hruška.
V Pionirski pa pripravljajo tudi seznam priporočljivih naslovov iz tekoče knjižne produkcije, ki so ga poimenovali knjigometer.
Center za spodbujanje bralne pismenosti, ki deluje v okviru Mariborske knjižnice, je namenjen knjižničarjem slovenskih splošnih knjižnic in ima dve funkciji: povezovanje in sodelovanje splošnih knjižnic z drugimi ustanovami, ki delujejo na področju bralne pismenosti in bralne kulture ter pripravljanje dogodkov, s katerimi opozarjajo na pomen branja ter bralne pismenosti za uspešen razvoj in delovanje posameznika na vseh področjih življenja.
Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne, ki deluje v okviru Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije, je namenjena slepim in slabovidnim ter osebam, ki ne morejo brati običajnega tiska zaradi različnih bralno-napisovalnih težav. Izposodite si je možno knjige v zvoku (avdiokasete, digitalni zapis mp3) ter v brajici.
V katalogu del knjižnice slepih in slabovidnih lahko najdete veliko naslovov za otroke in mladino.